Przejdź do treści

Kard. Ryś do rodziców dzieci, które odebrały sobie życie: “Bóg nie jest złodziejem! On nam ich zwraca”

← Wróć do artykułów

Po raz pierwszy w ostatni weekend czerwca w Ośrodku Konferencyjno-Rekolekcyjnym w Porszewicach k. Łodzi odbyły się weekendowe rekolekcje dla rodzin, które straciły swoje dzieci wyniku śmierci samobójczej. Zorganizowało je archidiecezjalne duszpasterstwo dla osób będących w kryzysie suicydologicznym oraz strefa wsparcia Papageno Team.

“Ci rodzice są w centrum zainteresowania Kościoła”

Jak tłumaczy ks. Jarosław Magierski, duszpasterz osób w kryzysie suicydalnym i ich rodzin, były to rekolekcje wsparciowe. “Chcieliśmy dać uczestnikom przestrzeń zaopiekowania, aby bardzo mocno podkreślić, że trwając we wspólnocie Kościoła, nie są sierotami, nie są zapomniani, nie są w cieniu tej wspólnoty, ale są w centrum zainteresowania. Chcemy dzielić się nadzieją, wiarą i miłością – co ma być znakiem wsparcia wobec tych, którzy doświadczają czegoś, co jest najtrudniejsze w życiu, a więc straty swojego dziecka w wyniku samobójczej śmierci” – podkreślił kapłan.

Do Porszewic przyjechało z całej Polski ponad 60 osób, które doświadczyły straty dzieci w wyniku samobójstwa. Był to dla nich czas wspólnej modlitwy, rozmów, słuchania się wzajemnie, ale i dzielenia doświadczeniem żałoby po stracie dziecka.

Kard. Ryś: “Bóg nie jest mordercą! Oni są tu z nami”

Mszy świętej na rozpoczęcie rekolekcji przewodniczył kard. Grzegorz Ryś, metropolita łódzki, który zwracając się do uczestników rekolekcji, odwołał się do fotografii zmarłych dzieci, które ustawiono przed ołtarzem, na którym sprawowano Eucharystię. “Te zdjęcia to nie jest pomnik grobowy. To jest tylko pokazanie, kto z nami jest na tej Eucharystii. To nie jest tylko tak, że my się modlimy dla nich o życie wieczne. My wszyscy jesteśmy przy tym ołtarzu. To jest właśnie sposób, w jaki Pan Bóg zwraca wam waszych bliskich. Jesteśmy razem w jedności, razem we wspólnocie. Ta wspólnota jest realna. Duchowa, ale realna” – zauważył hierarcha.

“Bóg nam oddaje naszych zmarłych. Bóg nigdy nam ich nie zabiera! Bóg nam każe otworzyć oczy i nie godzi się z tym, co chciał zrobić Nabuchodonozor z władcą Jerozolimy: «już nic więcej nie zobaczysz, a będziesz widział tylko swoich martwych synów». My otwieramy oczy przy tym ołtarzu i widzimy ich wszystkich jako żyjących i to jest ostatnie słowo Boga. Bóg nam zwraca naszych bliskich. Bóg nigdy nam ich nie zabiera. Bóg nie jest złodziejem! Bóg nie jest mordercą! Pan Bóg jest Ojcem, który daje życie, który sprawia życie, który nie odwołuje życia” – podkreślił metropolita łódzki.

W czasie Eucharystii – podczas ofiarowania – rodzice, którzy stracili swoje dzieci w śmierci samobójczej, przynieśli do ołtarza zapalone świece i ustawili je wokół serca, na którym były płatki róż symbolizujące życie zmarłych dzieci.

Hasło trzydniowych rekolekcji brzmiało: „Nie zostawię was sierotami”. “Chcieliśmy, by rodzice doświadczyli roli Kościoła, który z jednej strony chce matczynym ramieniem obejmować osoby w trudnych sytuacjach życiowych, a z drugiej ojcowsko wspierać, co bardzo mocno było zaakcentowane w osobie kardynała Grzegorza Rysia” – podkreśla ks. Magierski, organizator rekolekcji.

Papageno Team wspiera osoby w kryzysie samobójczym 

Duszpasterstwo i strefa wsparcia osób w kryzysie samobójczym Papageno Team, jako pierwszy tego typu projekt w Kościele w Polsce, działa w Archidiecezji Łódzkiej od września 2022. W tym krótkim czasie do Zespołu zgłosiło się kilkadziesiąt osób z prośbą o wsparcie, rozmowę, wysłuchanie oraz modlitwę. Zaczęła się też tworzyć wspólnota duchowego wsparcia osób w kryzysie samobójczym. Jej członkowie m.in. podejmują duchowe dzieło adopcji osób, które myślą o odebraniu sobie życia.

Oprócz wsparcia duchowego i psychologiczno-terapeutycznego, Papageno Team włącza się także w organizację i prowadzenie warsztatów oraz szkoleń. Spotkania odbywające się na terenie całej Polski to sposobność do dzielenia się doświadczeniem w podejmowaniu wyzwania, jakim jest zapobieganie samobójstwom i profesjonalne towarzyszenie rodzinom, które doświadczyły samobójczej śmierci bliskiej osoby. To również doskonała okazja do wymiany zdań na temat roli Kościoła w tych działaniach. Więcej na temat działalności duszpasterstwa i strefy wsparcia Papageno Team można znaleźć na stronie internetowej: www.papagenoteam.com.

Fot. Archidiecezja Łódzka/ ks. Paweł Kłys

Czy wiedziałeś, że…

Zobacz także