Poznajcie Świętych Joachima i Annę, nieznanych, ale niezwykle ważnych bohaterów Biblii! 26 lipca wspominamy rodziców Matki Bożej i dziadków Jezusa, patronów dziadków, matek i wdów.
Chociaż Pismo Święte nie wspomina o nich bezpośrednio, Joachim i Anna odegrali kluczową rolę w życiu Maryi i Jezusa. Używając terminologii filmowej, byli „mistrzami drugiego planu” – zawsze w cieniu, ale absolutnie nieodzowni.
Kim byli Joachim i Anna?
Informacje o ich życiu pochodzą z apokryfów, pism uznanych za wartościowe, choć nienatchnione. Według tych źródeł Anna pochodziła z Betlejem i była z pokolenia Lewiego. W wieku 24 lat poślubiła Joachima z rodu Dawida, mieszkającego w Nazarecie.
To sprawiło, że Maryja pochodziła z rodu kapłańskiego (Lewiego) i królewskiego (Dawida). Joachim i Anna przez dwadzieścia lat byli bezdzietni, co przynosiło im wiele upokorzeń. W końcu ich wytrwała modlitwa została wysłuchana – w wieku 44 lat Anna urodziła Maryję. Joachim zmarł, gdy Maryja była jeszcze dzieckiem, a Anna dożyła sędziwego wieku, jaśniejąc pobożnością.
Wytrwała modlitwa i cierpliwość
Joachim i Anna są wzorem wytrwałej modlitwy i nadziei, nawet gdy wydaje się, że Bóg nie wysłuchuje naszych próśb. Św. Jan Damasceński w homilii o Narodzeniu Najświętszej Maryi Panny mówi: „O szczęśliwi małżonkowie, Joachimie i Anno! Wam dłużne są wszelkie stworzenia… Przez wasze święte i czyste życie wydaliście na świat perłę dziewictwa”.
Nieznany autor z II wieku podkreśla: „Nie ulegajmy zniechęceniu widząc bezbożnych w pomyślności, a sługi Boże w utrapieniu… Nasza świętość byłaby pozorna, gdybyśmy podążali za natychmiastową korzyścią, a nie za pobożnością”.
Wzór dla rodzin
Historia Joachima i Anny przypomina nam o szacunku i miłości wobec starszych. W sztuce „Drewniany talerz” Edmunda Morrisa, dziadek, związany z wnuczką, zostaje umieszczony w domu starców. Wnuczka prosi o zachowanie jego drewnianego talerza „na pamiątkę, bym wiedziała, co zrobić z rodzicami, gdy się zestarzeją”.
W okresie wakacyjnym, gdy często wyjeżdżamy, w domach pozostają głównie dziadkowie. Kościół, wspominając Joachima i Annę, przypomina nam o rodzinnych wartościach, zdrowych obyczajach i relacjach. Daje nam ich jako wzór, ale także jako rachunek sumienia z naszego szacunku i miłości względem starszych.