Playlista z wszystkimi wersjami audio artykułów
Kolęda „Powiedz Ukrainie” powstała w okresie Świąt Bożego Narodzenia. Została napisana przez Szymona Grzelaka, prezesa Instytutu Profilaktyki Zintegrowanej, autora książek i programów profilaktycznych i wychowawczych. Jak mówi autor, była to potrzeba serca. „Chcemy towarzyszyć ukraińskim rodzinom w ich trudnej drodze na Ukrainie, w Polsce i wszędzie, gdzie się chronią od lutego 2022 r.” – podkreśla autor.
„Powiedz Ukrainie” – inspiracja
Już wybuch wojny był dla Szymona Grzelaka impulsem by ułożyć jakiś utwór. Jest to jego pasja, którą realizuje m.in. przy okazji konstruowania programów profilaktycznych. Powstała wtedy piosenka „Hołd dla Ukrainy”.
Chciałem dać coś z siebie. Ten pierwszy krok pchnął mnie dalej. 11 grudnia, kiedy uczestniczyłem w Eucharystii, pojawiło się natchnienie, by ułożyć kolędę na łemkowską melodię – taką, która będzie bliska ludziom z Ukrainy. Kolęda była gotowa 18 grudnia. Trudno było znaleźć w tym okresie wykonawcę i dzięki temu pojawiła się genialna myśl: skoro pracujemy z młodzieżą, szukajmy wśród młodzieży. Tym sposobem w zaprzyjaźnionym studio pod Krakowem pieśń nagrali uczniowie i absolwenci Publicznego Liceum Sióstr Prezentek w Krakowie
– opowiada Szymon Grzelak.
Jak odbierają tę pieśń sami Ukraińcy? „Odtworzyliśmy ten utwór w trakcie Wigilii, w której brała udział Ukrainka, goszcząca w domu moich rodziców. Wybiegła z pokoju ze łzami w oczach. Jak się potem okazało, było to bardzo pozytywne wzruszenie” – mówi Szymon Grzelak. Jak dodaje, miał obawy czy utwór nie jest zbyt smutny, ale sygnały, które dotarły do niego z ukraińskich miast: Gródka czy Żytomierza oraz od ukraińskich żołnierzy, są bardzo pozytywne. „Bardzo dziękowali i chcą tę kolędę propagować. Każdy gest bliskości i zrozumienia jest dla nich bardzo ważny” – mówi Szymon Grzelak.
Dla tych, którzy pomagają
Kolęda „Powiedz Ukrainie” dedykowana jest także wszystkim tym, którzy wspierali i wspierają uchodźców i ukraińską ludność. Nastrój ludowej melodii łemkowskiej pomaga wczuć się w przeżycia ludzi z bliskiego nam kraju, a słowa zawierają przekaz nadziei płynący z narodzenia Zbawiciela.
Publikacja kolędy połączona jest ze zbiórką pieniędzy, które zostaną wykorzystane przez Instytut Profilaktyki Zintegrowanej na wsparcie i docenienie ludzi, dbających o ducha i kondycję psychiczną dzieci i młodzieży z Ukrainy, przebywających w Polsce.
Ich praca jest często niewidoczna i niedoceniana. W ramach naszej corocznej nagrody Profilaktyk Roku, tym razem wyłonimy laureatów właśnie spośród takich osób – pasjonatów wspierających ukraińskie dzieci i młodzież twórczym i wytrwałym działaniem, podnoszącym je na duchu.
– podkreśla Szymon Grzelak.
Jak zaznacza autor kolędy, u grekokatolików czy prawosławnych Boże Narodzenie jest później niż u nas i obecny czas jest idealny, by przesyłać tę pieśń, choćby prywatnymi kanałami, jako wsparcie Ukraińców, których znamy. Zapraszamy, by podawać dalej i życzymy pozytywnych wzruszeń podczas słuchania: