Przejdź do treści

Kard. Ryś: Ośrodek adopcyjny to jedna wielka szkoła miłości

← Wróć do artykułów

“Przecież nie chodzi o to, żeby formalnie, strukturalnie zabezpieczyć losy konkretnego dziecka. To, co najważniejsze, to czy będzie się ono mogło wychowywać w takiej wspólnocie, która będzie je kochać i w tej miłości będzie mogło wzrastać. Ośrodek adopcyjny to jedna wielka szkoła miłości” – mówi kard. Grzegorz Ryś. 35 lat temu został powołany do istnienia Archidiecezjalny Ośrodek Adopcyjny w Łodzi, jako pierwsza tego typu instytucja kościelna w Polsce.

Jubileuszowej mszy świętej celebrowanej w łódzkim Centrum Służby Rodzinie przewodniczył metropolita łódzki kard. Grzegorz Ryś. W homilii zauważył, że możemy słuchać Jezusa latami, ale cel tego słuchania jest tylko jeden – na końcu jest przykazanie miłości. “Ono jest punktem dojścia i punktem wyjścia” – podkreślił hierarcha.

“Czy można komuś nakazać miłość? Czy miłość może być przestrzenią przykazania? Jak można komuś nakazać kochać?” – pytał metropolita łódzki. “Kluczem od tego przykazania jest sięgnięcie do tekstu greckiego Ewangelii, gdzie jest słowo agape, czyli miłość, która wydarza się w naszym życiu jako dar od Boga. Często jest to taka miłość, której my sami z siebie nie jesteśmy w stanie wykrzesać. Kiedy Jezus mówi: daję wam przykazanie moje, abyście się wzajemnie miłowali, tak jak ja was umiłowałem, to przekazuje nam, żebyśmy kochali innych tą miłością, którą On nam daje. Pan Bóg nie wymaga od nas rzeczy niemożliwych. Pan Bóg nie wymaga od nas rzeczy, których najpierw nam nie daje. W chrześcijańskim wychowaniu do miłości chodzi o to, by otworzyć człowieka na miłość, której doświadcza od Boga” – zauważył duchowny.

Kończąc, metropolita łódzki złożył życzenia „wszystkim, którzy tworzą ośrodek adopcyjny, żeby nie tylko umieli zabezpieczyć spokojny byt dzieciom, ale też żeby potrafili być przewodnikami dla tych, którzy dzieci przyjmują”.

W ramach drugiej części uroczystości jubileuszowych zaprezentowano trzy wykłady nt. adopcji i pieczy zastępczej. O adopcji w Archidiecezjalnym Ośrodku Adopcyjnym dawniej i dziś opowiadała Katarzyna Pustelnik-Beśka, psycholog, pedagog, zastępca dyrektora AOA. W dwugłosie Anety Papis, zastępcy kierownika USC w Łodzi i Magdaleny Lesiak, psycholog i dyrektor AOA próbowano odpowiedzieć na pytanie: “Czego potrzebują dorośli adoptowani poszukujący swoich korzeni?”. Na koniec swoim doświadczeniem rodziny po adopcji podzieliły się: Anna Sowa, mama adopcyjna prowadząca grupę wsparcia dla rodziców przy AOA oraz Paulina Kowalska, psycholog AOA.

Jak informuje dyrekcja Archidiecezjalnego Ośrodka Adopcyjnego, każdego roku do instytucji zgłasza się od 60 do 90 małżeństw, które chcą adoptować dziecko. “Od początku istnienia ośrodka powierzyliśmy ponad 1830 dzieci do adopcji i rodzin zastępczych” – informuje dyrekcja.

Każda rodzina, która zostaje rodziną adopcyjną, nie jest pozostawiona sama sobie i może zawsze skorzystać z wszelkiej pomocy jaką oferuje AOA. Od 20 lat – raz w roku – na przełomie maja i czerwca odbywa się doroczny zjazd rodzin adopcyjnych, podczas którego dzieci mogą się spotkać, a rodzice podzielić swoim doświadczeniem.

Strona internetowa Archidiecezjalnego Ośrodka Adopcyjnego w Łodzi

Tel. 42 682-18-88; fax 42 682-18-92

E-mail: aoa@csr.org.pl

Foto główne: Paweł Kłys, CC BY-SA 4.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0, via Wikimedia Commons

Czy wiedziałeś, że…

Zobacz także