Przejdź do treści

Jak dbać o patriotyzm w rodzinie? Te narzędzia pomogą wam świętować

← Wróć do artykułów

Playlista z wszystkimi wersjami audio artykułów

“Bohaterowie Powstania Warszawskiego, słuchając wykonań zespołu Ferajna z Hoovera, często przyznają, że właśnie w ten sposób brzmiały te piosenki w dawnej Warszawie” – mówi szefowa Wydawnictwa Poczekalnia Anna Sieradzan. Dziś premierę ma nowa płyta zespołu, a wraz z nią rodzinny śpiewnik, który został wydany po to, by łączyć pokolenia we wspólnym patriotycznym doświadczeniu.

Ferajna gra jak dawniej

Karolina Guzik: W dzisiejszych czasach wydać coś związanego z patriotyzmem i dziećmi to odważny krok.

Anna Sieradzan: Fakt. I byłoby to naprawdę odważne, gdyby śpiewnik był adresowany wyłącznie do dzieci, ale stworzyliśmy go z myślą o całych rodzinach. Pomysł to efekt współpracy z zespołem Ferajna z Hoovera. Oni od 10 lat grają na ulicach Warszawy pieśni patriotyczne z różnych okresów historycznych. Cechuje ich autentyczność. Bardzo często obecni na wspólnym śpiewaniu powstańcy są wzruszeni tym, jak brzmią pieśni w wykonaniu Ferajny – dokładnie tak, jak były śpiewane w czasach ich młodości.

Patriotyzm to okazja do spotkania

Ferajny można posłuchać na YouTube. Rzeczywiście są bardzo charyzmatyczni i daje się odczuć, że wkładają w koncerty całe serce.

Tak. Ale pomyśleliśmy, że sama płyta to za mało. Chodzi o to, żeby opowiadać o historii poprzez te piosenki. Stąd pomysł na śpiewnik, dzięki któremu możemy pośpiewać rodzinnie, dowiedzieć się, jak powstały i o czym mówią piosenki. To śpiewnik międzypokoleniowy, który ma łączyć i sprawić, żeby młodsi i starsi chcieli spędzić ze sobą czas. 

Wizualnie produkt przyciąga młode pokolenie – ma ilustracje, pojawiają się kolory, nie ma smutnych fotografii. Do tego pieśni, które powstańcy pamiętają i są bliskie ich sercu. Śpiewnik jest dla każdego, kto ma w swoim sercu patriotyzm i są mu bliskie narodowe wartości. Chcemy, żeby ten produkt był iskierką, która zapoczątkuje rozmowy o historii.

Śpiewnik jest okazją do spotkania. Niezależnie od poglądów czy patrzenia na różne sprawy można się po prostu spotkać i pośpiewać. A nagrania Ferajny, które wychodzą razem ze śpiewnikiem, są inne od radiowych przebojów. Bez niepotrzebnego patosu chłopaki z Ferajny dobrze się bawią, wykonując te piosenki.

Patriotyzm to nie tylko powaga

Czyli dni, takie jak dzisiejszy, to nie tylko okazja do zadumy?

Naprawdę wiele z pieśni patriotycznych to były utwory wesołe, żartobliwe. Nie ma sensu śpiewać ich poważnie. Natomiast kiedy jest czas na powagę, zachowujemy ją. Na płycie znajdują się utwory z obu tych kategorii.

Jak rozmawiać z dziećmi o miłości do Ojczyzny, o trudnych kartach naszej historii? Jak odbywa się to w waszym domu?

Zaczynamy śpiewać piosenki i tam pojawiają się różne tematy, słowa, zagadnienia. Od tego można wyjść. Kto napisał te piosenki i dlaczego? Oczywiście nie każda informacja z trudnych czasów wojen czy powstań nadaje się dla dzieci. Ale opowiadanie historii na podstawie śpiewanych razem piosenek to świetny start.

Ferajna z Hoovera

Czy wiedziałeś, że…

Zobacz także