We francuskiej diecezji Saint-Brieuc, we wschodniej części Bretanii, rozpoczął się proces beatyfikacyjny pary małżonków: Claude’a-Toussaint’a Marot’a (1675-1756) i Marguerite-Marie Piquet de la Motte (1681-1759), znanych jako państwo de La Garaye. Znani byli z konkretnego zaangażowania na rzecz chorych i ubogich, stając się wzorem czynnego miłosierdzia.
Heroiczni filantropi
Claude i Marguerite de La Garaye przez niemal 50 lat zajmowali się opieką nad chorymi. Swój zamek w Taden przekształcili w szpital. W przebudowanych stajniach urządzono sale na 60 łóżek. Aby sfinansować to charytatywne dzieło, małżonkowie wyprzedali swój majątek.
Kształcili się też w dziedzinie medycyny, a także zatrudnili medyków, dzięki czemu placówka miała bardzo dobrą reputację w regionie.
Cztery cnoty małżeństwa de La Garaye
Podczas uroczystego rozpoczęcia procesu, 22 września, w kościele św. Maklowiusza (Saint-Malo) w Dinan wskazano na cztery cnoty państwa de La Garaye:
- na wiarę (gdyż chcieli służyć Bogu w ubogich, widząc w nich braci w Chrystusie),
- na miłość miłosierną (która przejawiała się w konkretnym działaniu o charakterze wręcz heroicznym na rzecz najuboższych),
- na mądrość (radykalny Claude był tonowany przez Marguerite, co przyczyniło się do bardziej sprawiedliwej i trwałej hojności),
- na sprawiedliwość (Claude wypłacał odszkodowania tym, którzy ponieśli szkodę, wykazując się w ten sposób silnym poczuciem sprawiedliwości).
Biskup Denis Moutel podkreślił znaczenie ich przykładu życia, wskazując na trwały wpływ ich działalności na życie całej wspólnoty. „Uosabiają oni ponadczasowy ideał chrześcijański” – stwierdził hierarcha.
Małżeństwa wyniesione na ołtarze
Dotychczas wspólne wyniesienie na ołtarze dotyczyło jedynie trzech par małżeńskich: Alojzego i Marii Beltrame Quattrocchich (ogłoszeni błogosławionymi w 2001 roku, Ludwika i Zelii Martinów (ogłoszeni błogosławionymi w 2008 roku, a świętymi w 2015 roku) oraz Józefa i Wiktorii Ulmów (ogłoszeni błogosławionymi wraz ze swymi dziećmi w 2023 roku). Z kolei w lipcu br. na Malcie zakończyła się diecezjalna faza procesu beatyfikacyjnego Henry’ego i Inez Consolanich.