Przejdź do treści

Nie będzie łączenia klas na religii wraz z nowym rokiem szkolnym. Decyzja TK

← Wróć do artykułów

Od 1 września 2024 r. tworzenie łączonych grup – również z różnych roczników – na lekcjach religii miało być łatwiejsze. Wczoraj Trybunał Konstytucyjny zawiesił to postanowienie Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Trybunał zawiesił stosowanie rozporządzenia MEN do czasu wydania orzeczenia, czy te przepisy są zgodne z konstytucją. Przychylił się tym samym do wniosku I prezes Sądu Najwyższego, która uważa, że doszło do złamania konstytucji, bo nie osiągnięto porozumienia ze związkami wyznaniowymi. Za wątpliwą uważa też możliwość realizacji podstawy programowej w tych warunkach.

Obecnie przedszkola i szkoły są zobowiązane do organizowania lekcji religii w oddziale przedszkola lub klasie szkoły, jeśli zgłosi się co najmniej siedmiu wychowanków danego oddziału w przedszkolu lub uczniów klasy w szkole. Jeśli liczba zgłaszających się jest mniejsza, przedszkole lub szkoła muszą zorganizować lekcje religii w grupie międzyoddziałowej lub międzyklasowej, ale bez łączenia w szkole różnych roczników. Od 1 września 2024 r. łączenie grup miało się odbywać bez względu na liczbę chętnych i miało mieć miejsce w zakresach klas I-III i IV-VIII.

Na żadne proponowane zmiany ani Kościół katolicki ani jakikolwiek inny związek wyznaniowy nie wyraził zgody, nie podpisano też żadnego wspólnego protokołu po rozmowach, które odbyły się w maju br. z przedstawicielami MEN.

Zwracano uwagę m.in. na to, że rozporządzenie wprowadzi w nauczaniu religii ogromny chaos, utrudni realizację programu oraz stworzy realne zagrożenie utraty pracy przez część nauczycieli religii.

Wniosek I prezes Sądu Najwyższego do TK o zbadanie konstytucyjności rozporządzenia MEN jest odpowiedzią na petycje, które 22 sierpnia br. złożył do SN Kościół katolicki i Kościoły zrzeszone w Polskiej Radzie Ekumenicznej. Obie petycje zawierały podobne zastrzeżenia oraz prośbę o wystąpienie z wnioskiem do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności trybu wydania rozporządzenia z innymi aktami prawnymi.

– Wnieśliśmy ponadto o wystąpienie do Trybunału Konstytucyjnego o udzielenie wnioskowi zabezpieczenia przez zobowiązanie ministra edukacji narodowej do zmiany rozporządzenia z dnia 26 lipca br. przez przesunięcie terminu jego wejścia w życie na 1 września 2025 r. Co powinno pozwolić Trybunałowi na spokojne rozpatrzenie sprawy – poinformował rzecznik KEP. 

Obie petycje zostały przekazane do wiadomości prezydenta Andrzeja Dudy.

Czy wiedziałeś, że…

Zobacz także