Przejdź do treści

„Małżeństwo Bliskości” – trwa Międzynarodowy Tydzień Małżeństwa

← Wróć do artykułów

Jeżeli małżonkowie będą tworzyli dobre małżeństwa, będą też tworzyli dobre rodziny – podkreślił w rozmowie z KAI Robert Mróz, koordynator Tygodnia Małżeństwa ze wspólnoty Małżeńskie Drogi. Jak co roku od 7 do 14 lutego trwa Międzynarodowy Tydzień Małżeństwa. W tym roku towarzyszy mu hasło: „Małżeństwo Bliskości”. W ramach obchodów odbędą się liczne konferencje, warsztaty oraz różnego rodzaju randki. Wciąż można zapisać się na wiele interesujących wydarzeń w różnych miastach w całej Polsce.

Tydzień Małżeństwa w Warszawie

– Zapraszamy na zaplanowane wydarzenia, które będą doskonałym krokiem w stronę lepszych relacji małżeńskich. Tydzień Małżeństwa to inicjatywa, która ma dowartościować małżeństwo, uczynić je ważnym, godnym szacunku, wysiłku. Zachęcić do starania, by pracować na rzecz relacji, aby stawała się coraz lepsza i trwalsza – pokreślił w rozmowie z KAI Robert Mróz. – Jeżeli małżonkowie będą tworzyli dobre małżeństwa, będą też tworzyli dobre rodziny. Pamiętajmy, że dzieci z radością obserwują swoich rodziców, którzy pragną ze sobą rozmawiać, wspierać się, okazywać sobie uczucie. Takie pary są dobrym przykładem dla dzieci, które potem będą chciały stworzyć podobne relacje – wyjaśnił koordynator Tygodnia Małżeństw ze wspólnoty Małżeńskie Drogi.

Wśród zaplanowanych wydarzeń znajdują się m.in.:

 • rekolekcje dla małżeństw w Laskach (prowadzone przez małżeństwa i ks. Giovanniego Balarina z Wenecji),
 • warsztaty dialogu małżeńskiego,
 • dwa spacery nordic walking,
 • zwiedzanie Muzeum Wydawnictwa Sióstr Loretanek
 • 11 lutego o godzinie godz. 12.45 przed Kościołem św. Anny w Warszawie odbędzie się również „Uroczysty Polonez Małżeński”.

– Będzie to Polonez dla wszystkich chętnych Warszawiaków, prowadzony przez profesjonalnego wodzireja. Myślę że będzie to piękna manifestacja małżeńskiej jedności, radości z tego że jesteśmy małżonkami, że trwamy w małżeństwie i to dla nas najpiękniejszy sposób na spędzenie życia w tym powołaniu – podkreślił Robert Mróz.

Kolejne inicjatywy to m.in.:

 • czuwanie modlitewne „Razem w stronę Nieba” z adoracją Najświętszego Sakramentu, któremu towarzyszyć będzie muzyka i śpiew,
 • warsztaty z dialogu małżeńskiego,
 • konferencje („Małżeństwo w XXI wieku. Rola. Szanse. Wyzwania.”, „Kryzys w małżeństwie – jak sobie poradzić i przetrwać”, „Seksualność po chrześcijańsku we współczesnym świecie”),
 • kulturalna randka („Ocalony przez poezję – miłość, która ratuje od śmierci” – połączenie spektaklu i koncertu),
 • szkolenie interaktywne z komunikacji w związku,
 • Eucharystia z odnowieniem przyrzeczeń małżeńskich oraz ostatkowa randka z dialogiem.

Szczegółowe informacje na temat wydarzeń oraz zapisy znajdują się na stronach: https://www.malzenstwo.pl/aktualnosci oraz https://wsercustolicy.pl/tydzien-malzenstwa-w-sercu-stolicy.

Tydzień Małżeństwa w Krakowie

Jedną z atrakcji krakowskiego Tygodnia Małżeństwa będzie gra miejska „Czułe pączkowanie” – połączenie romantycznego spaceru po Krakowie z grą miejską i warsztatami małżeńskimi. Uczestnicy rozpoczną randkę odbierając pakiet startowy wraz z mapą punktów do odnalezienia w okolicy i zadaniami do wykonania we dwoje. Następnie przemieszczając się według wskazówek będą realizować co jakiś czas kolejne wyzwania – rozmawiając, robiąc wspólne zdjęcia oraz okazując sobie czułość. W zależności od potrzebnego indywidualnie czasu – można zakończyć spacer w dowolnym miejscu lub na „mecie”, gdzie będą czekać specjalne wyróżnienia oraz pączki.

Dla par przygotowano także:

 • warsztaty „Intymność a rodzicielstwo”,
 • konferencję „algorytmy relacji”,
 • potańcówkę,
 • warsztaty taneczne „Let’s swing!” (równolegle z warsztatami tańca dla małżeństw odbędą się zajęcia dla dzieci w wieku 3-10 lat w salce obok),
 • tematyczną randkę „7 nawyków szczęśliwego małżeństwa”,
 • czy zwiedzanie Muzeum Etnograficznego tropem obiektów związanych z miłością oraz małżeństwem.

W jeden z wieczorów Małżeńskiego Tygodnia chętne pary są zaproszone na Mszę św., podczas której odbędzie się odnowienie przyrzeczeń małżeńskich.

Wszystkie wydarzenia w Krakowie są bezpłatne. Zapisy i potrzebne informacje można znaleźć na stronie internetowej: https://tydzienmalzenstwakrakow.pl/category/wydarzenia/wydarzenia-2024.

Tydzień Małżeństwa w Gdańsku

Za gdańskie obchody Tygodnia Małżeństwa odpowiada Stowarzyszenie Psychologów Chrześcijańskich. Obejmują one m.in.:

 • warsztaty („Język miłości – czyli o komunikacji w małżeństwie”, „Wspólna przyszłość, wspólne plany”),
 • konferencje („GPS małżeński – jak znaleźć drogę jego/jej serca”, „Zakłócenia komunikacji – o czym tak naprawdę są nasze kłótnie, pretensje, żale?”),
 • a także Mszę św. pod przewodnictwem bp. Wiesława Szlachetki z relikwiami błogosławionej rodziny Ulmów.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: https://www.tydzienmalzenstwa.pl/gdansk.

Międzynarodowy Tydzień Małżeństwa to społeczna kampania promująca szczególną, komplementarną więź kobiety i mężczyzny. Odbywa się równolegle w 22 krajach zawsze w tym samym terminie: 7-14 lutego. W Polsce projekt został zainicjowany w 2015 r. przez Stowarzyszenie Psychologów Chrześcijańskich.

Zobacz także