Przejdź do treści

“Odłóż w końcu ten telefon!” – warsztaty z higieny cyfrowej, które zmienią twoje życie rodzinne

← Wróć do artykułów

“Aplikacje instalowane w naszych urządzeniach potrafią uzależnić każdego z nas. Każdego dnia tracimy czas na scrollowanie, dopasowywanie kuleczek czy inne bzdury. Każdego dnia tracimy całe godziny naszego życia na zapewnianie sobie strzałów dopaminy” – diagnozują przedstawiciele Fundacji Siewca, organizatorzy certyfikowanych warsztatów „Odłóż w końcu ten telefon!”. Spotkanie odbędzie się 9 listopada w Warszawie pod okiem doświadczonej psycholog Aleksandry Gil. Dołącz do nich i zrób pierwszy krok ku cyfrowej wolności!

“Kilka lat temu odebrałem telefon od znajomej psycholożki z prośba o pomoc w wyborze tabletu dla jej dorastającego syna. Zapytałem prowokacyjnie: po co mu tablet? W odpowiedzi usłyszałem że pomoże mu w szkole. Odpowiedziałem wprost, że to nieprawda i że jedynym celem tego urządzenia będzie dostarczanie rozrywki. Odpowiedź nie została zaakceptowana. Przez tydzień. Po tym czasie moja znajoma zmieniła zdanie” – opowiada Mikołaj Topicha-Dolny, współorganizator warsztatów.

“Lata minęły i chyba nikt się nie łudzi, że zarówno smartfony, jak i tablety nie służą niczemu innemu, jak właśnie dostarczaniu rozrywki na pełną skalę. Takiej, która potrafi uzależnić, otumanić i ograniczyć. I to właśnie my, nasze pokolenie, sprezentowaliśmy to naszym dzieciom i wnukom. To my stworzyliśmy nowe kajdany dla niewolników” – przekonuje Topicha-Dolny.

“To spotkanie przyniesie więc uczestnikom konkretne, praktyczne narzędzia, które każdy rodzic może wdrożyć w swoim domu. Jak wprowadzić zasady korzystania z technologii bez awantur? Jak budować zdrowe nawyki, a przede wszystkim – jak wspierać swoje dziecko w mądrym korzystaniu z sieci i chronić je przed zagrożeniami? I jak samemu jako dorosły, zapanować nad chęcią scrollowania? W czasie warsztatów poznamy praktyczne odpowiedzi na te pytania” – mówi Anna Koźlik z Fundacji Siewca.

“Aplikacje instalowane w naszych urządzeniach potrafią uzależnić każdego z nas. Każdego dnia tracimy czas na scrollowanie, dopasowywanie kuleczek czy inne bzdury. Każdego dnia tracimy całe godziny naszego życia na zapewnianie sobie strzałów dopaminy. Tak jak każdy alkoholik musi zapewnić sobie “shota”, a narkoman danie w żyłę” – przekonują organizatorzy wydarzenia.

“Warsztaty higieny cyfrowej nie są programem terapeutycznym. Są przygotowanym przez nas narzędziem, które pozwoli zrobić pierwszy krok ku wolności w rodzinie. Pozwoli zrozumieć, że bez higieny cyfrowej jest jak bez mycia. Ale przede wszystkim, pokaże jak z tej dopaminowej matni w prostych krokach możemy się wyrwać nie doprowadzając do domowego kryzysu, awantur i rozpadu więzi” – podsumowują reprezentanci Fundacji Siewca.

Warsztaty poprowadzi Aleksandra Gil – psycholog, trener profilaktyki zdrowia psychicznego z Fundacji Edukacji Zdrowotnej i Psychoterapii. Zapisy prowadzone są pod linkiem: https://warsztatyzsiewca.getresponsewebsite.com.

Maksymalna liczba uczestników to 20 osób. Koszt warsztatów wynosi 240 zł.

Czy wiedziałeś, że…

Zobacz także