Pierwsze wspomnienie liturgiczne bł. Rodziny Ulmów obchodzone jest w niedzielę 7 lipca. (To dla nas jako redakcji tym większa radość, że jest to dzień, w którym swoje urodziny obchodzi nasz portal! – przyp. Siewca.pl) W Markowej – miejscu ich urodzenia i męczeńskiej śmieci – uroczyste obchody związane z tym wydarzeniem rozpoczęły się w piątek. W niedzielę Rodzina Ulmów została ogłoszona patronami województwa podkarpackiego.
Liturgiczne wspomnienie Samarytan z Markowej przypada w rocznicę ślubu Józefa i Wiktorii Ulmów. Zawarli oni sakrament małżeństwa 7 lipca 1935 r. w markowskim kościele św. Doroty. To właśnie ta świątynia, gdzie znajduje się sarkofag z doczesnymi szczątkami błogosławionych, jest centrum obchodów kościelnych.
W niedzielę o godz. 15.00 mszę świętą odprawił tam metropolita przemyski abp Adam Szal. Eucharystia była połączona z ogłoszeniem bł. Rodziny Ulmów patronami województwa podkarpackiego. Ponadto wszystkim niedzielnym liturgiom w Markowej towarzyszyło odnowienie przyrzeczeń małżeńskich.
„Dziękujemy za tę rodzinę, wyrażamy wdzięczność za ich świadectwo miłości, które polegało na heroizmie oddania życia za bliźnich. Prosimy, aby przykład tej rodziny był zachętą dla współczesnych rodzin, by pomagał im dążyć do świętości” – powiedział abp Adam Szal podczas Mszy św. w pierwsze liturgiczne wspomnienie bł. Rodziny Ulmów.
Józef Ulma urodził się w 1900 r., jego żona Wiktoria była 12 lat młodsza. Małżonkowie w czasie okupacji ukrywali w swoim gospodarstwie, prawdopodobnie od grudnia 1942 roku, ośmioro Żydów. Byli to znajomi Ulmów z Łańcuta: Saul Goldman z synami Baruchem, Mechelem, Joachimem i Mojżeszem, oraz sąsiadki Ulmów z Markowej, a zarazem córki Chaima Goldmana – krewnego wspomnianego wyżej Saula: Gołda Grünfeld i Lea Didner. Ta ostatnia ukrywała się wraz z małą córeczką o imieniu Reszla.
24 marca 1944 r. rodzina Ulmów została zamordowana przez Niemców. Najpierw zabito ukrywanych Żydów, a potem całą rodzinę: Józefa i Wiktorię (która była w zaawansowanej ciąży) a następnie sześcioro dzieci – Stasia, Basię, Władzia, Frania, Antosia i Marysię. Najstarsze z nich miało 8 lat, a najmłodsze 1,5 roku.
„W chwili zabójstwa, pani Wiktoria Ulma była w zaawansowanej ciąży siódmego dziecka. Dziecko to urodziło się w chwili męczeństwa matki. Zatem zostało ono dołączone do grona dzieci-męczenników. W męczeństwie rodziców otrzymało ono bowiem chrzest krwi” – napisał prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych w specjalnej nocie wydanej niedługo przed beatyfikacją.
W 1995 r. Józef i Wiktoria Ulmowie zostali uhonorowani medalem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.
10 września 2023 r. podczas uroczystej Mszy św. w Markowej, Józef i Wiktoria Ulmowie oraz ich siedmioro dzieci zostali ogłoszeni błogosławionymi. Był to pierwszy w historii przypadek, kiedy do chwały ołtarzy została wyniesiona cała rodzina.