Playlista z wszystkimi wersjami audio artykułów
Każdy odcinek to spotkanie dwóch światów – młodych Polaków, którzy wybrali życie poza granicami kraju, i seniorów, którzy swoje życie zbudowali w Polsce. To fascynująca wymiana doświadczeń, która otwiera oczy na różne aspekty życia. Rozmowy dotykają tematów, takich jak miłość, śmierć, wiara, relacje, zdrowie, natura, ojczyzna i technologia. Są to rozmowy autentyczne, pełne refleksji i życiowej mądrości. Fundacja Blisko Rodziny, która stworzyła projekt “Co ty wiesz o życiu?”, dała nam skarb wiedzy, empatii i zrozumienia.
“Co ty wiesz o życiu?” – miłość i śmierć
Pani Krystyna ma prawie 67 lat. Wiele lat temu zakochała się w mężczyźnie, który się jej oświadczył po pierwszym spotkaniu. Szybko został jej mężem. Niestety, gdy kobieta miała niespełna 40 lat, mąż umarł. Została wtedy sama z czwórką małych dzieci. “Ważne jest, by dawać miłość bliskim i ludziom, którzy są wokół ciebie, bo nigdy nie wiadomo czy to przypadkiem nie jest nasz ostatni wspólny dzień” – mówi w rozmowie z Kamilą, tancerką mieszkającą w Londynie. Pani Krystyna nie pogrążyła się w swoim nieszczęściu, żyła dla dzieci i dla innych ludzi, których mogła swoim doświadczeniem – także tym trudnym – wspierać. Dziś, ciągle w sile wieku, chciałaby, żeby znalazł się ktoś, u boku kogo mogłaby pozwiedzać jeszcze świat. “Wszystkie kobiety, bez względu na wiek, powinny afirmować swoją kobiecość” – podkreśla.
Panu Sobiesławowi niedawno zmarła żona. Byli małżeństwem przez 75 lat. Starszy mężczyzna ma łzy w oczach, gdy opowiada, że nie udało mu się z nią pożegnać. “Dla mnie zawsze najważniejsza była moja rodzina i moje małżeństwo” – podkreśla. “Wiem, że to może dziwne, ale my nigdy z żoną nie mieliśmy poważniejszej kłótni, nie używaliśmy wulgarnych słów. Byliśmy prawdziwymi przyjaciółmi”. Andrzej, który mieszka we Włoszech, podobnie jak pan Sobiesław jest pasjonatem motoryzacji. Choć do tej pory nigdy nie stracił nikogo bliskiego, już wie, że każdy, do kogo się dziś przytulamy, kiedyś odejdzie. “A jednak tak rzadko bierzemy to pod uwagę” – stwierdza. “Na pewno trzeba sobie zdawać z tego sprawę i doceniać wspólne momenty” – dodaje.
Dobra śmierć? Dbajmy o relacje!
Darii, realizującej w USA swoją pasję do muzyki, parę miesięcy temu zmarła babcia. Pani Barbara, emerytowana nauczycielka akademicka, z którą rozmawia, bardzo ją jej przypomina. Obie nie boją się śmierci, ale tego, że będą niesprawne, od kogoś zależne. „Boję się, że umysł będzie chciał, a ciało już nie będzie mogło” – mówi Daria. “Ja traktuję śmierć po prostu jako przejście do innego bytu” – stwierdza 84-letnia pani Basia.
Dla 75-letniego pana Edmunda, który jest góralem z krwi i kości, wdowcem, i który ponownie ożenił się ze znacznie młodszą kobietą, najważniejsza w życiu jest miłość.
“Ważne jest, by domu nie budować na piasku, tylko na skale” – zaznacza i dodaje, że w miłości tak samo istotne są namiętność, jak i wzajemne zrozumienie. “Nie ma małżeństw idealnych, grunt to zawsze troszczyć się o siebie” – podkreśla mężczyzna.
Pan Edmund, choć kocha życie, myśli też o śmierci, o dobrej śmierci. Prosi o nią św. Józefa. Na pytanie Eweliny (stewardessy w znanych na całym świecie liniach lotniczych), jaka to jest dobra śmierć, odpowiada: “Żeby pani była z mężem w dobrych układach, z dziećmi, z sąsiadami. To jest najważniejsze”.
Akceptujmy swoje wady!
Pan Józef ma 6 dzieci i 6 wnucząt. Za chwilę będzie razem z żoną świętował złote gody. Jego pasją jest pisanie wierszy. “W małżeństwie nigdy nie ma tak, żeby nie było nerwów, ale ja zawsze szybko rozwiązywałem sytuacje konfliktowe. Jeżeli kogoś się kocha, to się uczy akceptować jego wady, bo nikt nie jest ideałem. Radziłbym ci, żeby w małżeństwie niektóre rzeczy po prostu przemilczać” – mówi do Kasi, która na co dzień mieszka w USA.
Pan Józef zwraca też uwagę na problem braku rozmów między małżonkami. “Wiesz, kiedyś ludzie nie mieli tylu ekranów w domu, więc po prostu musieli ze sobą rozmawiać. Dziś młodzi siebie nie czują, są razem, ale każde samo”.
“Co ty wiesz o życiu?” – wspaniała podróż
Wszystkie odcinki tego “życiowego” miniserialu to źródło prawdziwej mądrości. Dowiadujemy się, jak różne pokolenia radzą sobie z wyzwaniami i jak czerpią radość z małych rzeczy. Choć urodzili się w zupełnie różnej Polsce, naszych bohaterów łączy miłość do Ojczyzny. I mimo że młodsi rozmówcy swój rodzinny kraj odwiedzają rzadko, to z ciepłem mówią o miejscu, z którego się wywodzą i chcą słuchać opowieści swoich nowych przyjaciół o tym, jak wyglądała Polska kiedyś i jak wygląda teraz.
Seria rozmów jest dostępna online – można je oglądać w domowym zaciszu, w drodze do pracy, czy podczas przerwy na kawę. Jeden odcinek to zaledwie 20 min pełnych inspirujących historii i refleksji.
Projekt Fundacji Blisko Rodziny to nie tylko filmy – to podróż przez różne etapy życia, kultury i doświadczenia. To okazja, by nauczyć się czegoś nowego, zainspirować się i może nawet spojrzeć na własne życie z innej perspektywy.